Haberler

ENGELLİ FESTİVALİ -DISABLED FREE FEST

AGH bir ay sürecek ve dört aşamadan oluşacak;

BirinciAşama – Hazırlık ve ekip oluşturma eğitimi (5 gün)

İkinci Aşama – Festival etkinliği Hazırlama (17 gün). Olacak olan Yaratıcı grup (web sitesi ve sosyal medya sayfalarını yönetmek, promosyon malzemeleri oluşturma ve promosyon olayı için bir stratejik plan yapmak) Yönetim grubu Medya grubu (tüm hazırlık ve uygulama süreci yönetme): gönüllüleri ve yerel gençlik farklı gruplarda çalışacak Performans grubuna (Festival sırasında planlama, örgütleme ve spor spor aktiviteleri yönetmek) Spor ve fiziksel aktiviteler grubu (atölye çalışmaları ve festivalin konser mekanları hazırlamak) atölye ve sahne El rolleri sorumlu – şarkıcılar, dansçılar ve müzisyenler dahil olacak Festivalin technisupport organize ve dekorasyon ve festival alanının donatılması için sorumlu grup – Festival Dekorasyon ve teknik grup performans kısmından sorumlu.

Üçüncü Aşama– Festival etkinliği uygulanması, 3 gün (23-25 ​​Ekim) içerecek, perfomances yapmak Festivali ziyaretçiler için spor ve phisycal faaliyetleri organize, kendi kültürlerini temsil eden gönüllü, kurşun atölye teşvik edecek -The gönüllüler İmkanları kısıtlı insanlar.

Dördüncü Aşama – değerlendirme ve proje çıktılarının ve sonuçlarının yaygınlaştırılması. Gönüllüler bütün proje uygulaması sırasında özürlü insanlar arasında gönüllülük bir promo video yapacaktır. Bu video, projenin entelektüel çıkışları biri olacaktır.

Beşinci aşama-Engelliler Günü (Aralık 3) -Için bir VED Forumu «Engelliler Gönüllü Katılım» Ankara’da organize edilecektir..

——————————————————————-

The EVS will last for one month, and it can be divided into four phases:

First phase – Preparation and team building training (5 days)

Second phase – Preparation of the Festival event (17 days). The volunteers and local youth will work in different groups: Management group (managing all preparation and implementation process) Media group (creating the promo materials and make a strategic plan for promotion event, managing website and pages in social media) Creative group which will be in charge of workshops and stage hand roles (preparing workshops and concert venues of the festival) Sport and physical activities group (planning, organizing and managing of sport sport activities during the festival)Performance group – include the singers, dancers and musicians who will be responsible for performance part of festival Decoration and technical group – group responsible for organizing technisupport of Festival and decorating and equipping of festival area.

Third phase – The implementation of the Festival event, 3 days (23-25 October)-The volunteers will represent their own culture, promote volunteering, lead workshops, make perfomances, organizing sport and phisycal activities for visitors of the Festival, which will include people with fewer opportunities.

Fourth phase – evaluation and dissemination of project’s outputs and results. The volunteers will make a promo video of volunteering among disabled people during the whole project implementation. This video will be one of the intellectual outputs of the project.

Fifth phase –For the Disabled People’s Day (3rd of December), a VED Forum « Volunteer Engagement of Disabled» will be organized in Ankara.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu