FaaliyetlerimizHaberlerHızlı Menü

Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Engelli erken emeklilik şartlarını detaylı şekilde açıklayacağımız bu makalemizde konumuza SSK mensubu engellilerin ve Bağ-kur mensubu engellilerin emeklilik şartlarını masaya yatırıp, kaç gün sigortalılık süresi, işe başlama tarihi, sakatlık oranı (yüzdesi) gibi değişkenleri göz önüne alarak örneklerle açıklama yapmaya çalışacağız.

Engelli Erken Emeklilik Yasası

Malulen Emeklilik Şartları : 5510 Sayılı Kanunda 25. maddesi ile düzenlenmiştir
Erken Emeklilik Şartları : 5510 sayılı Kanunda 28.nci maddesi ile düzenlenmiştir.

Yasal terimlere çok fazla girmeden herkesin anlayacağı dille anlatmaya çalışalım…

SSK Mensubu Engellilerin Emekliliği

SSK Mensubu engelliler ile, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu engellilerin emeklilik işlemlerinde en önemli detaylardan biride sigorta başlangıcı 1 ekim 2008 öncesi olan SSK mensubu engellilerden emeklilikte “Vergi İndirimi Belgesi” almalarının zorunlu kılınmış olmasıdır. Yani SSK mensubu bir çalışan eğer 1 Ekim öncesi işe başlamışsa emeklilik günü yaklaşmadan mutlaka vergi indirimi belgesi almak için başvuruda bulunmalı belgeyi almalıdır. Aksi taktirde emeklilik için müracaat ettiğinde müracaatı kabul edilmez…

Vergi İndirimi Nasıl Alınır Hangi Belgeler İstenir?

-Kendisi özürlü olanlar için;
-Çalıştığına dair işveren tarafından düzenlenen imzalı ve kaşeli dilekçe,nüfus cüzdanı fotokopisi,bir adet fotoğraf,varsa ilgili yönetmeliğe uygun sağlık kurulu raporu (16/07/2006 tarih ve 26230 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik)
-Bakmakla yükümlü olduğu çocuğu veya eşi özürlü olanlar için;
Yukarıda sayılan belgelere ek olarak özürlü kişinin bir adet fotoğrafı, nüfus cüzdanı fotokopisi ve sağlık karnesinin fotokopisi…
Not: Vergi indirimi belgesini sadece aktif çalışma yaşamı içinde olan engelliler alabilir. (özel sektörde çalışan engelliler, 657’ye tabi hemşire, öğretmen gibi kamu çalışanları vb gibi.) İsteğe bağlı sigorta yatıranlar vergi indirimi belgesi alamaz…

SSK’ya Tabi Olarak Çalışan Engellilerin Emeklilik Tablosu

Aşağıdaki tabloya bakarak hizmet yılı, sakatlık oranı, işe başlama tarihi gibi seçenekleri göz önüne alarak SSK mensubu engellilerin emekliliğinin nasıl hesaplandığını öğrenebilirsiniz.

1 Ekim 2008 Sonrası İşe Giren Engellilerin Emeklilik Tablosu

Hizmet Yılı Ne Anlama Gelir: Hizmet yılı ilk sigortalılık tarihinden bugüne kadar geçen sürenin hesaplamasıdır.

Engelli Emekliliği Hesaplamasında Örnek Olay İnceleme

06.08.1997 Yılında özel sektörde SSK’lı olarak çalışmaya başlayan Ahmet bey, 97 yılından 2000 yılına kadar aralıksız olarak çalışmış, çalıştığı süre zarfında pirimleri aksatılmadan yatırılmıştır. 2000 yılında işten ayrılan Ahmet bey, daha sonra hiç çalışmamıştır. Bu durumda Ahmet beyin 17 yıl hizmet süresi bulunmaktadır. Şimdide Ahmet beyin emeklilik hesaplamasını yaparak ne zaman emekli olacağını hesaplayalım.

Sakatlık oranı yüzde 80 olan Ahmet beyin, emekli olabilmesi için 15 yıl hizmet yılına ve 3600 pirim gün sayısına ihtiyacı vardır. Ahmet bey hizmet yılını doldurmuş ancak gerekli pirim gün sayısını (sigortalılık süresi) tamamlayamadığı için emekli olamaz. Ahmet beyin emekli aylığı alabilmesi (emekli olabilmesi) için eksik kalan pirim gün sayılarını, bir işte sigortalı olarak çalışıp, askerlik yapmış ise askerlik borçlanması yaparak ve isteğe bağlı pirim ödeyerek tamamlaması gerekmektedir…

Bağ-Kur’lu Engellilerin Emeklilik Tablosu

  • Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %60 ve daha çok olanlar: 15 yıl, 3960 gün sigortalılık süresi
  • Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %50 – %59 arası olanlar: 16 yıl, 4320 gün sigortalılık süresi
  • Çalışma Gücünde Kayıp Oranı yüzde %40-%49 arası olanlar: 18 yıl, 4680 gün primle emekli olurlar.

Engelli Erken Emeklilik veya Malülen Emeklilik İçin Nereye Müracaat Etmelidir?

Özürlülerin emeklilik işlemleri diğer çalışanlarda olduğu gibi ilgili SGK tarafından yapılmaktadır. Özürlüler erken emeklilik ya da malülen emeklilik işlemlerini SGK´a müracaat ederek başlatabilirler.

Önemli Not: Engelli emekliliği için müracaat ettiğinizde SSK mensubu iseniz, SSK mensubu, Bağ-Kur mensubu iseniz Bağ-Kur mensubu olduğunuzu ve “kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanmak için müracaat” ettiğinizi özellikle belirtiniz. Zira engelli emekliliği müracaatlarında memurlar emeklilik başvurusu işlemlerini başlatırken “kademeli engelli erken emekliliği” için değil normal emeklilik için başlatabiliyor. Daha sonra bu durumu düzeltmek hem zaman alıyor hemde bir yığın angarya işle uğraşmanıza neden olabiliyor. Aynı şekilde emekli maaşınızı bir kaç ay sonra almanıza neden olabiliyor. Aynı şekilde “malulen emeklilik” için başvuruda bulunduysanız bunuda üstüne basarak belirtmenizde fayda vardır. SGK personellerin yoğun iş temposu, veya dikkatsiziliği emekli maaşı ufak bir dikkatsizlik yüzünden bir kaç ay sonra alan binlerce kişi arasına katılmamak için sizde dikkatli olup haklarınızın ve evraklarınızın takibini elinizden geldiği kadar yapın…

Engelli Çocuğu Olan Babaya Erken Emeklilik Varmı?

Hayır… Mevcut yasal düzenlemelerde “engelli çocuğu olan babaya erken emeklilik” yoktur…

Engelli Çocuğu Olan Anneye Erken Emeklilik Varmı?

Evet var. Bu konuda devlet engelli çocuğu olan babaya tanımadığı hakkı “pozitif ayrımcılık yaparak” engelli çocuğu olan anneye tanımıştır.
Buna göre; sürekli bakıma muhtaç derecede malul (engelli) çocuğu bulunan kadın sigortalıların, kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 1.10.2008 gününden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenecektir. Ancak, bu ilavenin yapılabilmesi için çocuğun başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda olduğunu sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri gerekmektedir. Tekrar söylüyorum; kadın sigortalılara bu hak kanunun yürürlük tarihinden (1 Ekim 2008 tarihinden) sonraki süreler için verilecektir.

Malul çocuğun ölümü veya bakıma muhtaçlığının kalkması halinde, kanunun yürürlük tarihinden ölüm tarihine veya bakıma muhtaçlığın kalktığına karar verilen sağlık kurulu rapor tarihine kadar geçen hizmetlerin dörtte biri prim ödeme gün sayısına eklenecektir.

Emeklilik yaşından düşülecek

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu olan analara verilen ilave prim ödeme gün sayısının yanında, bu kadınların emeklilik yaşından da indirim hakları bulunuyor. Yani, 1 Ekim 2008 gününden sonraki çalışma sürelerinin dörtte biri kadar prim günü artacak ve artan prim günü kadar da emeklilik yaşından indirim yapılacak. Diğer bir ifadeyle, kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri emeklilik yaşından düşülecek.

Not: Kamuda 657’ye tabi çalışan engelli memurun emekliliği için buraya tıklayınız> Tüm Yönleriyle Engelli Memurun Emekliliği

Son Olarak…

Arkadaşlar SGK sosyal güvenlik kurumu şartları gereği dilimizin döndüğü kadar engelli erken emekli olma şartlarını anlattık. Lütfen konu altında soru sorarken kendi durumunuzu detaylı şekilde yazınki bizde o bilgilere dayanarak yanıt verelim. Çoğu zaman üyelerimiz eksik bilgi vererek soru trafiği olmasına neden oluyor. Soru sorarken detaylı şekilde sorunuzki bizde detaylı şekilde açıklayalım. Örnek bir soru şablonu:

Kaç yıldan beri sigortalı sınız ( ilk defa sigortalı olduğunuz yıl gün / ay / yıl şeklinde)
Sağlık raporu oranınız. Ssk, bağkur, emekli sandığı hangi kuruma tabisiniz. Malulen emekli, kademeli engelli emekliliğimi istiyorsunuz bunları detaylı şekilde yazınız.

Engelli emeklilik hesabı için pratik yol

Engelliler.gen.tr Platformu tarafından geliştirilip hizmete sunulan ssk ve bağkur lu engellilerin emeklilik hesabı için buraya tıklayınız.
Engelli Emeklilik Hesaplama

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu